Upravit stránku

KDYŽ PŘIJDETE ŽÁDAT O HYPOTÉKU, BUĎTE PŘIPRAVENI NA TYTO OTÁZKY:KDYŽ PŘIJDETE ŽÁDAT O HYPOTÉKU, BUĎTE PŘIPRAVENI NA TYTO OTÁZKY:

  1. Na co chcete peníze využít?
  2. Kolik je váš příjem?
  3. Jaké máte vlastní zdroje?

ÚČEL HYPOTÉKYÚČEL HYPOTÉKY

Banku vždy zajímá účel hypotéky. Proto si již předem promyslete, jak chcete peníze z hypotéky využít a co si za ně pořídíte. Pokud si chcete koupit byt a následně ho zrekonstruovat podle svého nebo vlastníte pozemek a chcete na něm začít stavět, je vhodným řešením právě hypotéka. Variant je ale více, jednotlivé účely lze navíc kombinovat.

PŘÍJMY VŠECH ŽADATELŮ VŮČI ZÁVAZKŮMPŘÍJMY VŠECH ŽADATELŮ VŮČI ZÁVAZKŮM

Pokud už víte, na co hypotéka bude, je nutné vyřešit další proměnnou v pomyslné rovnici – a to, kolik vám banka může půjčit. Proto po vás bude chtít znát výši vašeho čistého příjmu, který musí být doložen příslušnými dokumenty. Také existují určité typy příjmů, které banka akceptuje jako doplňkové – tedy lze o ně příjem doplnit, nikoliv je použít samostatně.

Příjmy všech žadatelů se sčítají, ale pozor – stejně tak se sčítají závazky a životní náklady. Pokud do hypotéky vstupuje mladý pár, který má dohromady potvrzený příjem 45 000 Kč, nemá žádné závazky, jako jsou úvěry, kreditní karty atd., může dosáhnout na vyšší hypotéku než manažer, který má příjem 60 000 Kč, ale má vysoké splátky na auto, platí výživné na 2 děti a již jednu hypotéku splácí.

Proč tomu tak je? Dle doporučení od ČNB by maximální výše hypotéky měla být ve výši devítinásobku ročního příjmu, ale zároveň by nemělo být „zaúvěrováno“ více než 45 % celkových příjmů. Jinými slovy, manažer dosáhne se svým příjmem na vyšší hypotéku, ale kvůli jiným finančním závazkům se mu zmenšuje prostor pro měsíční splátku.

Modelový příklad: Pokud má žadatel příjem 30 000 Kč tak maximální výše úvěru bude 3 240 000 Kč a maximální možná splátka bude 13 500 Kč – pokud nemá klient další závazky.

VLASTNÍ ZDROJEVLASTNÍ ZDROJE

Posledním, ale neméně důležitým faktorem jsou vlastní zdroje. A co si pod tím představit? Aktuálně banky půjčují do tzv. 80 % LTV, což je poměr dluhu vůči hodnotě nemovitosti, kterou má banka v zástavě.

Pokud chcete koupit byt v hodnotě 2 000 000 Kč, tak 20 % z této ceny budete muset uhradit ze svých úspor. Případně může tuto částku nahradit další nemovitostí, která bude v zástavě banky a sníží tak zmiňované LTV.

Toto jsou základní pilíře světa hypoték. Ale pozor! Při posuzování žádosti o hypotéku banky prověřují další parametry, jako je úvěrová historie žadatelů, bankovní i nebankovní registry a mnoho dalšího. Je proto dobré svoje představy a možnosti konzultovat. Protože na úvěr není právní nárok.

A kam se obrátit pro radu? V FPF Consulting s vámi jednotlivé body projdeme, navrhneme možnosti a podle vašich představ a preferencí vybereme nejvhodnější řešení.

Váš FPF Consulting