Upravit stránku

CO JE DÉLKA FIXACE?CO JE DÉLKA FIXACE?

Délka fixace je doba, po kterou vám banka garantuje výši úrokové sazby. Z toho vyplývá, že výše vašich splátek se po tuto dobu nezmění. Pokud si tedy nastavíte 5letou fixaci se sazbou 2,39 % bude banka tuto výši respektovat, bez ohledu na míru inflace nebo změny na hypotečním trhu. Zároveň to pro vás znamená stejnou výši splátky po celou dobu fixačního období.

Nejčastější fixací bývá ta na 5 let, ale její délku si můžete stanovit podle svých potřeb.

JAK ZVOLIT TU MOMENTÁLNĚ NEJVÝHODNĚJŠÍ?JAK ZVOLIT TU MOMENTÁLNĚ NEJVÝHODNĚJŠÍ?

Hypoteční trh se neustále vyvíjí a úroková sazba tak může nejen stoupat, ale i klesat.

Pokud si zvolíte fixaci na 10 let, víte, že s danou sazbou můžete počítat. Výše splátky se pro vás nezmění ani v případě, že sazby budou stoupat. Může dojít ale i k opačné situaci. Představte si, že uzavřete hypotéku a zafixujete si úrokovou sazbu ve výši 4 % na dobu 15 let.  Již po pěti letech se ale situace na trhu změní natolik, že úroková sazba klesne na hodnotu okolo 2 %. Pro vás se ale nic nezmění, protože jste uzavřeli fixaci na 15 let a tím pádem zůstává platná úroková sazba 4 %.

K podobným situacím docházelo poměrně často v minulých letech. V současnosti se výše úrokové sazby pohybuje v rozmezí 2–3 %. Takže šance, že sazba klesne pod 2 % je dnes méně pravděpodobná. Proto aktuálně řada klientů volí spíše fixaci úrokové sazby na delší dobu. Navíc predikce na současném trhu se kloní spíše k tomu, že v budoucnu bude výše úrokových sazeb stoupat než klesat.

Pobočka v Hradci Králové, https://www.fpfconsulting.cz/

KDYŽ SE BLÍŽÍ KONEC FIXACEKDYŽ SE BLÍŽÍ KONEC FIXACE

Podle nového zákona vám banky již 3 měsíce před koncem stávající fixace musí oznámit výši sazby na další období. Od tohoto oznámení do skutečného konce stávající fixace tak máte 3 měsíce na případné změny a úpravy sazby:

  • můžete nabídku nové výše akceptovat,
  • můžete o podobě nabídky jednat,
  • nebo můžete hypotéku refinancovat jinam.

CO KDYŽ CHCI HYPOTÉKU BEZ FIXACE ÚROKOVÉ SAZBY?CO KDYŽ CHCI HYPOTÉKU BEZ FIXACE ÚROKOVÉ SAZBY?

Je možné sjednat si hypotéku i bez fixace, tzv. PRIBOR (plovoucí sazba, proměnná sazba), což znamená, že výše splátky (respektive výše úroku) se vám každý měsíc mění podle aktuálního stavu na trhu.

Tento typ úročení je vhodný spíše pro ty klienty, kteří mají v úmyslu hypotéku brzy splatit. PRIBOR totiž umožňuje mimořádné splátky kdykoliv a v jakékoliv výši bez poplatku.

Pokud preferujete klasické splácení a neplánujete vkládat větší mimořádné splátky než 25 % ročně, je lepší využít fixovanou sazbu.

V FPF Consulting vám rádi poradíme, jaká délka fixace je vhodná právě pro vás. V příštím článku si povíme více o „délce splatnosti hypotéky“.

Váš FPF Consulting