Upravit stránku

CO JE DÉLKA SPLATNOSTI?CO JE DÉLKA SPLATNOSTI?

Délka splatnosti, jak už název napovídá, stanovuje dobu, po kterou budeme hypotéku splácet. Společně s délkou fixace je délka splatnosti kritériem, které stanoví výši vaší splátky. Čím delší bude splatnost, tím nižší bude splátka. Hypotéku ale nemůžeme splácet do sta let – což jistě nechcete ani vy.

Standardní maximální délka splatnosti hypotéky je 30 let. U dvou bankovních institucí lze využít i splatnost na 40 let, ale i to má svá pravidla. Při určení délky splatnosti je tak rozhodující věk žadatelů. V případě starších žadatelů již nemusí dosáhnout na 30letou splatnost, ale jen na 20letou.

PROČ VOLIT DELŠÍ DOBU?PROČ VOLIT DELŠÍ DOBU?

Většina lidí si raději při žádosti o hypotéku zvolí co nejdelší dobu splatnosti, a díky tomu platí konstantně nižší splátku než při kratší splatnosti. Výhodou pro ně pak je, že pokud mají volné finanční prostředky, mohou je použít buď na své záliby nebo je vložit na hypotéku, popřípadě obě možnosti kombinovat podle situace. Pokud si ale určí vyšší splátku, tak ji musí dodržet. Smyslem je zde především to, aby se rodinný rozpočet co nejméně zatížil, a klientům tak zbyly volné prostředky i na další radosti a nemuseli žít od výplaty k výplatě. Není cílem splatit hypotéku ve 45 letech a do té doby živořit.

Pobočka v Hradci Králové, https://www.fpfconsulting.cz/

MIMOŘÁDNÉ SPLÁTKYMIMOŘÁDNÉ SPLÁTKY

I v případě, že platíte nižší splátky po delší dobu, můžete hypotéku splatit předčasně. Hypotéku můžete umořovat vedle pravidelných splátek i splátkami mimořádnými, které můžete vkládat každý rok v rámci tzv. výročí smlouvy. Podle aktuálního znění zákona o spotřebitelském úvěru lze vložit mimořádnou splátku až do výše 25 % celkové výše spotřebitelského úvěru na bydlení během 1 měsíce přede dnem výročí uzavření smlouvy (Zákon o spotřebitelském úvěru č. 257/2016 Sb., § 117).

Po vložení mimořádné splátky je možné zkrácení splatnosti nebo snížení splátky. Záleží ale na bankovní instituci, kterou variantu nastaví nebo zda dá klientům na vybranou. Nejlepší je informovat danou banku, vklad s ní konzultovat a projednat možnosti.

Další možností, jak s volnými prostředky pracovat, je investice. Kdy částku, kterou byste vkládali na hypotéku nad rámec splátky (buď jako mimořádnou splátku nebo v rámci řádné splátky při kratší splatnosti) budete vkládat do investice, která vám bude generovat zisk. Díky tomu může hypotéku splatit ne za 30 let, ale např. již za 25 let.

Jak to udělat? Zastavte se v FPF Consulting, kde spolu nastavíme hypotéku dle vašich požadavků.

Váš FPF Consulting