Upravit stránku

DŘÍVE SE ŘÍKALO „HYPOTEČNÍ ÚVĚR“...DŘÍVE SE ŘÍKALO „HYPOTEČNÍ ÚVĚR“...

... ale v roce 2016 vešel v platnost Zákon o spotřebitelském úvěru (zákon 257/2016 Sb.), který výrazně ovlivnil hypotéky i klasické úvěry. A zamíchal tak trochu i pojmy a významy. Nic nezkazíte touto definicí: 

Hypotéka je účelový úvěr určený na bydlení zajištěný nemovitostí.

ZÁKON O SPOTŘEBITELSKÉM ÚVĚRU ZÁKON O SPOTŘEBITELSKÉM ÚVĚRU

Zajímá vás, v čem spočívá největší změna, kterou přinesl zákon o spotřebitelském úvěru? Zatímco dříve mohla banka v rámci hypotéky půjčit až 100 % hodnoty nemovitosti, nyní ČNB zavedla regulaci – od roku 2016 tak lze půjčit jen 80 % hodnoty nemovitosti. Ve výjimečných případech a za přísnějších podmínek lze zafinancovat až 90 %, nicméně 80 % se týká naprosté většiny hypoték. Pro žadatele to znamená, že musí vedle zastavené nemovitosti disponovat i vlastními zdroji (úsporami nebo další nemovitostí). 

HYPOTÉKA A DALŠÍ ÚVĚRYHYPOTÉKA A DALŠÍ ÚVĚRY

Zákon o spotřebitelském úvěru definuje následující typy úvěrů: 

  1. Spotřebitelský úvěr určený na bydlení – tedy hypotéka. Už v prvním článku jsme zmínili tři podmínky, které jsou pro získání hypotéky nezbytné. Jsou to: uznatelný a doložitelný příjem, účel a vlastní zdroje. Hypotéku si můžete odečíst z daní.
  2. Nezajištěný úvěr ze stavebního spoření (USS). V tomto případě nezastavujeme nemovitost. Banky mohou poskytnout až 1 milion, takže tento typ úvěru se hodí na financování menších rekonstrukcí. I u tohoto typu úvěru je potřeba doložit účel, stejně jako je tomu u hypotéky. Banku zajímá, na co budou peníze využity, (např. na rekonstrukci bytu). Tento úvěr si lze –stejně jako hypotéku – odečíst z daní. 
  3. Neúčelový úvěr. Jedná se o spotřebitelský úvěr jiný než na bydlení. Tímto způsobem si můžete půjčit např. na leasing auta. Nevýhodou tohoto úvěru je to, že si jej nemůžete odečíst z daní. Jak název „neúčelový úvěr“ napovídá, u této půjčky není potřeba doložit účel. Úrok bude ale vyšší. Platí pravidlo, že čím méně informací banka chce, tím roste úrok. Pro lepší představu: získat hypotéku je obtížnější, je potřeba ručit nemovitostí, doložit účel a vlastní zdroje, ale odměnou nám bude úrok v přívětivé výši kolem 2,49 %. U úvěru ze stavebního spoření se úroková sazba pohybuje aktuálně okolo hodnoty 4,8 %, ale u neúčelového úvěru je to už přibližně 6,9 %.  Jedná se samozřejmě o orientační hodnoty. Sazby jsou závislé na aktuální situaci na trhu, marketingových akcích a jednotlivých finančních institucích. Ale můžete být bez obav. V FPF Consulting srovnáme nabídky jednotlivých institucí za vás – a to během jediné návštěvy.

     

O zákoně 257/2016 Sb. bychom mohli popsat mnoho stran, ale chtěli jsme zmínit jen to nejpodstatnější. Koneckonců, vy jej nemusíte znát detailně, od toho jsme tu my. V příštím článku se podrobněji zaměříme na podmínky pro získání hypotéky. 

Váš FPF Consulting